5 sierpnia na stronie www.lrot.pl zaczyna się głosowanie internautów na najciekawszy produkt turystyczny naszego województwa.
– Lubelskie reklamujące się hasłem "Smakuj życie” ma w Polsce silną i rozpoznawalną markę – mówi Hubert Gonera z firmy Landbrand, zajmującej się budową strategii turystycznej dla miast i regionów Polski.
Coraz więcej, coraz lepiej
Konkurs na "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2013”, który wyróżnia szczególnie atrakcyjne pomysły i miejsca, mobilizuje do tego, żeby ci, którzy walczą o turystów robili to w sposób profesjonalny.
– W kolejnych edycjach konkursów organizowanych przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną dobrze sformatowanych propozycji jest coraz więcej – mówi Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
– Na przykładzie produktów z Roztocza widać, że mamy coraz więcej indywidualnych turystów, którzy przyjeżdżają całymi rodzinami. Lubelskie dobrze się kojarzy – mówi Andrzej Kudlicki z firmy Quand, specjalizującej się z ściąganiu turystów do naszego regionu. Czym w tym roku kusi Lubelskie?
Na szlaku
Przede wszystkim malowniczymi szlakami dla miłośników literatury, zabytków, rowerów i kajaków. W tegorocznym konkursie mamy 5 takich produktów. Nałęczowski szlak literacki to 30 punktów związanych ze znanymi pisarzami. Można wypożyczyć odtwarzacz MP4 i z mapą w ręku słuchać ciekawostek i pasjonujących historii.
W Chełmie kusi turystów Bulwar spacerowo - rowerowy wzdłuż doliny rzeki Uherki ze ścieżką rowerową, pasażem dla pieszych i miejscami do ćwiczeń i rekreacji. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w konkursie Bursztynowy Szlak Greenways- Kraina Rowerowa na Lubelszczyźnie. To Mekka dla rowerzystów. 60 kilometrów z Janowca do Dęblina to część międzynarodowego szlaku biegnącego od Budapesztu na Węgrzech przez Słowację aż na Hel.
Cała sieć ścieżek rowerowych o długości 500 kilometrów biegnie przez tereny dwóch parków krajobrazowych: Kazimierskiego i Kozłowieckiego. Rowerowa wyprawa wzdłuż malowniczego przełomu środkowej Wisły i pradoliny Wieprza to także 31 miejsc odpoczynkowych z drewnianą wiatą, stojakami na rowery, paleniskiem na grill i tablicą z mapą oraz 13 miejsc, gdzie można dokonać regulacji roweru.
Na Szlaku Rowerowym im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Białej Podlaskiej do Romanowa możecie zobaczyć nieskażoną naturę, dworki i słynny mizar tatarski w Studziance. Listę zamyka Szlak kajakowy "Pradoliną Wieprza” o długości 128 kilometrów, prowadzący z miejscowości Białki Dolne (miejsce do wodowania kajaków) do Dęblina.
Wydarzenia
Lubelskie słynie z wydarzeń, które na kilka dni ściągają tysiące polskich i zagranicznych turystów. Listę produktów w tej kategorii otwiera Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie”.
Jest to jedyna impreza w Polsce dająca tak szeroki wybór piw z Polski i Europy w jednym miejscu. Odbywa się tu największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piw. Jednocześnie jest to jedyna impreza browarnicza w kraju z tak bogatym repertuarem. W tym roku Chmielaki odbędą się w dniach 23-25 sierpnia.
O konkursową nobilitację walczy w tym roku także festiwal "Open City / Otwarte Miasto”, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY – miejsce spotkań światowej klasy muzyków, wiejskich muzykantów i artystycznej młodzieży. Oraz Jarmark Holeński, który od 17 lat odbywa się w czasie odpustu w cerkwi św. Antoniego Peczerskiego w Holi. Na liście jest także Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI ściągający do Kazimierza i Janowca 100 tysięcy widzów. Listę wydarzeń zamyka Rekreacyjny Rajd Rowerowy "Szlakiem Nadbużańskich Dworów” z udziałem kolarza Czesława Langa oraz Wielka Roztoczańska Majówka.
Imprezy
W kategorii Imprezy dominują przedsięwzięcia związane z aktywnym wypoczynkiem. Intrygująco wygląda projekt "W kajaku i na dwóch kółkach w dolinie środkowego Wieprza” pozwalający całym rodzinom zwiedzić Nadwieprzański Park Narodowy i obszary Natura 2000 za pomocą kajaków i rowerów. Tanie noclegi w Krasnymstawie, Jaszczowie i Zawieprzycach to dodatkowa atrakcja weekendowej imprezy. Aktywne Roztocze- atrakcje na każdy dzień tygodnia to z kolei cykl jednodniowych wypraw po magicznych zakątkach Roztocza – od Suśca po Lwów.
Akademia Lesslandia to impreza dla dzieci i młodzieży, prezentująca walory kulturowe regionu, zabytki, ginące rzemiosła, a także bogactwo przyrody. Zielone szkoły w Janowie Lubelskim to bardzo atrakcyjna impreza z takimi atrakcjami jak: jazdy samochodami terenowymi, paintball, strzelectwo, survival, marsze na orientację, zajęcia linowe, spływy kajakowe.
Józefów Park
W kategorii "Obszar” do konkursu został zgłoszony projekt "Józefów Park - Rozwój Produktów Turystyki Aktywnej”. Nad zbiornikami wodnymi połączonymi ścieżkami rowerowymi znajdują się: wieża ratownicza, duża zjeżdżalnia, drewniane molo, mini-centrum rekreacyjne z placem zabaw, parkiem linowym i trialem rowerowym.
Z kolei w centrum Józefowa rozmieszczone zostały takie obiekty jak ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna i plac zabaw z altaną. Park jest wyposażony w dwa infokioski z możliwością rezerwacji usług, tablice multimedialne, przewodniki audio i wideo z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT.
Warto wiedzieć, że Józefów Park położony jest pomiędzy 3 parkami: Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Krasnobrodzkim Parkiem Krajobrazowym i Puszczy Solskiej.
Wyjątkowe obiekty
Ostatnią kategorią w konkursie na "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego ‘2013” jest "Obiekt”. Listę otwiera Piwnica pod Fortuną, nowoczesne, multimedialne muzeum Lublina działające w zabytkowej kamienicy Lubomelskich, znanej w Europie z wyjątkowych malowideł w dawnej winiarni.
Kolejne miejsce to Dwór Sanna w Wierzchowiskach Drugich, czyli zabytkowy dworek z restauracją i bogatą ofertą dla aktywnych turystów. Od stadniny koni, przez jedyną w okolicy strzelnicę golfową, balię hot tub z wodą zaczerpniętą prosto ze źródeł rzeki Sanny, po saunę fińską, rowery, quady, bilard i snowtubing.
500 eksponatów skamieniałych drzew możecie zobaczyć natomiast w Muzeum Skamieniałych Drzew w miejscowości Siedliska. To największy tego typu zbiór w Polsce. Na miejscu znajduje się także kapliczka z cudownym źródłem. Najstarszy pojazd pomocy drogowej w Polsce, Chevrolet Canada z 1943 roku to chluba Muzeum Pomocy Drogowej Holowania i Ratownictwa Drogowego, które działa w Puławach.
To pierwsza w Europie – a druga na świecie – placówka, gdzie gromadzone są samochody pomocy drogowej, narzędzia, środki łączności, wózki holownicze, osprzęt, zabudowy, wciągarki, podnośniki, liny, haki, patenty i wynalazki, sprzęt ratownictwa drogowego, fotografie, filmy, materiały reklamowe. W muzeum jest także samochód pomocy drogowej marki JELCZ 706 RTO 030 – "Ogórek” – z 1959 roku.
Listę zamyka Ośrodek Wczasowy ROZTOCZANKA z Suśca z parkiem linowym oraz Weekendowa Galeria Sztuki 4D z Puław; nowatorska instytucja specjalizująca się w 3 dniowych wydarzeniach artystycznych.
O Złoty Certyfikat POT
Zawalczy w tym roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Certyfikat za rok 2004), jedno z najpiękniejszych muzeów–rezydencji w Polsce. Muzeum przedstawiać nie trzeba, corocznie bije rekordy w ilości przyjętych turystów. Cenne meble i bibeloty, kolekcja powozów, kaplica pałacowa, park oraz fakt, że Kozłówka jest laureatem konkursu "7 Nowych Cudów Polski” – sprawiają, że mamy do czynienia z samograjem.
A my zachęcamy do głosowania na stronie www.lrot.pl – znajdziecie tam dokładne opisy i zdjęcia oraz regulamin konkursu, w którym Internauci wybiorą Najlepszy Produkt Turystyczny 2013.
Wybierz swój typ
Lista produktów zgłoszonych do konkursu \"Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2013”
2. Bulwar spacerowo - rowerowy wzdłuż doliny rzeki Uherki w Chełmie
3. Bursztynowy Szlak Greenways - Kraina Rowerowa na Lubelszczyźnie
4. Szlak Rowerowy im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Białej Podlaskiej do Romanowa
5. Szlak kajakowy - "Pradoliną Wieprza”
6. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie”
7. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City / Otwarte Miasto”
8. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
9. XVII "Jarmark Holeński” Hola 2013
10. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny - Janowiec n/Wisłą
11. Rekreacyjny Rajd Rowerowy "Szlakiem Nadbużańskich Dworów”
12. Wielka Roztoczańska Majówka
13. W kajaku i na dwóch kółkach w dolinie środkowego Wieprza
14. Aktywne Roztocze- atrakcje na każdy dzień tygodnia
15. Akademia Lesslandia
16. Zielone szkoły w Janowie Lubelskim
17. Józefów Park - Rozwój Produktów Turystyki Aktywnej
18. Piwnica pod Fortuną
19. Dwór Sanna
20. Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliska
21. Muzeum Pomocy Drogowej Holowania i Ratownictwa Drogowego
22. Ośrodek Wczasowy ROZTOCZANKA
23. Weekendowa Galeria Sztuki 4D
Zgłoszenie do konkursu "Najlepszy produkt turystyczny - Złoty Certyfikat POT”
24.Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
XI konkurs \"Najlepszy Produkt Turystyczny – CERTYFIKAT POT 2013
Celem konkursu "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego ‘2013” jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych na Lubelszczyźnie, a także inicjowanie powstawania nowych, które staną się wizytówką naszego województwa. Tegoroczna edycja konkursu została unowocześniona i odświeżona. Polska Organizacja Turystyczna wprowadziła innowacyjną formę zgłaszania produktów turystycznych poprzez aplikację internetową stworzoną specjalnie z myślą o konkursie.
Produkty mogły być zgłoszone w pięciu kategoriach: wydarzenie, impreza, obiekt, obszar, szlak. W tym roku otrzymaliśmy 23 karty zgłoszeniowe oraz 1 zgłoszenie do konkursu "Najlepszy produkt turystyczny - Złoty Certyfikat POT”. LROT zgłasza do etapu ogólnopolskiego maksymalnie 3 – wybrane przez Kapitułę konkursu – produkty do miana Certyfikatu oraz maksymalnie 1 produkt turystyczny do miana Złotego Certyfikatu (do 19.08). Etap ogólnopolski trwa od 1do 30 września.